A tegnapi nőnap alkalmából gondoltuk kicsit nézzük körül mennyire fontos szerepe volt a zömmel férfiak által uralt informatika birodalmában a nőknek. Bár a szakma köztudottan férfias ágazatnak számít, mégsem volt ez mindig így rögtön itt az első példa erre, hogy a világ első programozója is egy nő volt: Ada Lovelace. Őt számos név követte még a szakmában akik igen sok fáradságos munkával vitték előbbre a számítástechnika fejlődését.
Lássuk ki is volt Ada Lovelace? Ada 1815. december 10-én Augusta Ada Byron grófnőként látta meg a napvilágot, a híres költő, A családi élete bár grófnő volt korántsem volt felhőtlen, ugyanis előbb korán elhagyta családját, majd Ada 8 éves korában meg is halt. Szenvedélyesen rajongott már fiatal korában is a matematikáért (Byron paralelogramma-hercegnőnek nevezte őt a leveleiben) Marynek köszönhetően 17 éves korában találkozott először Charles Babbage matematikussal és feltalálóval, akit ma már a számítógép atyjaként ismerünk. Az ő biztatására jelentkezett Ada a Londoni Egyetemre, ahol magas szintű matematikát tanult Augustus De Morgan professzor keze alatt. Adát lenyűgözték Babbage elképzelései, és megnézhette a férfi félkész állapotban lévő differenciálgépét, amin akkoriban dolgozott. Ugyanis Babbage, amikor felismerte, hogy a matematikai táblák rengeteg hibát tartalmaznak, létre akart hozni egy mechanikus gépet, amely nem vét hibákat, nem merül ki, és nem unja meg a számolást, mint az emberi kalkulátorok.
És hogy miért nevezzük Adát korunk első programozójának? Ő volt az aki lefordította Luigi Menabrea olasz matematikus írását Babbage új gépének a tervéről, ám a fordítás sokkal hosszabb lett. Saját kiegészítéseket írt a műhöz, amelyben leírta, hogyan lehet Bernoulli-számokat számítani a gép segítségével, sőt, szerinte a gép képes lett volna bármilyen bonyolult zenedarabok megkomponálására is. Azaz, programot írt a géphez, ezáltal pedig megszületett korunk első programozója.
Kétségtelen, hogy mekkora szerepe is volt a matematika, és ezáltal a számítástechnika világában Lovelace-nak. De nem ő volt z egyetlen aki kapcsolatban áll az IT világával. Rögtön ott van Grace Hopper amerikai matematikus, aki 1952-ben elkészítette az első fordítóprogramot, majd Frances Allen, aki az ő munkásságát folytatva új módszereket fejlesztett ki a fordítóprogramok optimalizálására, ő volt az első nő, aki 2006-ban megkapta a Turing-díjat, ami az IT-világ Nobel-díjának számít. Elsie Shutt alapította az első szoftvercéget az USA-ban, és döbbenet, de alig volt férfi munkaerő a cégnél. A '40-es években pedig 6 programozónő segített összeállítani a világ első elektronikus, digitális számítógépét, az ENIAC-ot.
De hova tűntek napjainkban a nők?
Számos feltevés azt állítja, hogy a személyi számítógép megjelenése sugallta a szakma férfiasságát. Mégis csak a fiúk játszottak vele, a férfiak kisérleteztek vele a reklámokban. És sajnos a nők fokozatosan kikoptak a számítástechnika világából. És ez sajnos olyannyira igaz, hogy az informatikai cégek mára már kampányolnak a nőkért, a jelenlétükért (nem csak esztétikai okok miatt) a cégekben.
Forrás: www.vous.hu wikipédia
Utolsó kommentek