Amióta van internet azóta biztosak lehetünk benne, hogy vannak csalók akik ki is használják a háló adta lehetőségeket. Ebben a cikkben most (ahogy a cím is mutatja) nem a konkrét csalókról, adathalászokról, (vagy hívjuk őket az internetes rossz fiúkról) lesz szó. Kicsit ártatlanabb csalásokról lesz szó. Sorra vesszük azokat a képeket melyeket bizonyára mindenki látott már, (és talán el is hitte) de bármennyire is valósnak tűntek sajnos csak hoax képek. Tegyük a szívünkre a kezünket vajon elhittük az óriás kutyát, vagy az 50 kilós házicicát, illetve hány állatvédő mordult fel a a Bonsai-cicákról szóló rémhír hallatán. Nos lássuk az internet legérdekesebb képeit, melyek átverések voltak.
Hercules az óriáskutya
Nem véletlen a névválasztás. A természetesen kitalált történet szerint a kutya 128 kg volt, és még a még a Guinness rekordok könyvébe is bekerült. Sokan hittek a szemüknek és a mellékelt sztorinak, de az internet értelmesebb felhasználói, hamar leleplezték, hogy a kutyáról készült képek csak ügyes fotó-manipuláció volt.
Hogzilla legendája
Nem kevesebbet állít a kép készítője egy vadőr, minthogy sikerült puska végre kapnia egy fél tonnás 3 és fél méteres vaddisznót! A dolog szépséghibája, hogy bizonyítéka természetesen semmi nincs, mert elmondása szerint az "efféle nagyvadak húsa nem túl ízletes és a feje is túl nagy ahhoz, hogy kitegyék a falra”. Így a tetemet elásták. Szakértők szerint nem feltétlen programmal módosították a képet, elég egy ügyes beállítás, és máris megtéveszt a szemünk a méreteket illetően, mindenesetre az tény, hogy a yahoo! képszolgáltatásának legtöbbet továbbküldött fotója volt 2004.-ben. Aztán egy évre rá a A National Geographic Channel kutatócsoportjának sikerült kihantolni a Hogzilla földi maradványait. A vadállatról kiderítették, hogy nem volt akkora, mint azt a vadászok állították. Bár hatalmas volt az tény, akkora mégsem mint ahogy azt anno beharangozták.
Az 50 kilós házi macska
A képhez tartozó leírás szerint a macska azért nőtt ekkorára, mert gazdája az Atomic Energy of Canada Limitednél dolgozott, és a sugár fertőzöttség miatt vált a cica ilyen nagy méretűvé. A dolog már itt sántít kissé, mégis sokan elhitték, ami nem is csoda, hiszen hallottunk már nagyobb cicákról, éppen ezért így elsőre nem is volt gyanús a kép. Amíg ki nem derült, hogy a macska gazdája egy kis Photoshop-gyakorlat során készítette a képet, amelyről saját bevallása szerint nem gondolta volna, hogy bárki valósnak hiszi majd.
Bonsai-macskák
"Légy szíves olvasd el ezt az üzenetet, s ne töröld ki! Ez nem egy “hülye” körlevél…
Most együtt kell dolgoznunk! Egy honlap, amelyet már egy éve be tudtunk záratni, most azonban visszajött. Újra be kell tiltatnunk!!! Egy japán New York-ban macskákat tenyészt és ad el, amelyeket BONSAI CATS-nek hívnak. Ez még teljesen hétköznapinak tűnik, DE!!!!!!!!: a macskák egy izomlazító szert kapnak, s ÉLVE üvegekbe lesznek zárva, ahol életük végéig élnek!!! A macskákat egy csövön keresztül etetik, s egy kis vezeték van bevezetve a vizeletnek. A macska csontszerkezete hozzáilleszkedik az üveghez, hisz még növekedésben van. Ez az embertelenség New Yorkban, Kínában és Indonéziában a legújabb divat. Ha kibírod, nézd meg a honlapjukon."
Ez az átverés talán a legrégebbi mely évről évre végig söpör a neten. Minden jóérzésű állatvédő megnyugodhat ez is csak egy átverés senki, és semmilyen cég nem akar izomlazítóval kezelt macskákat üvegekbe zárni. Bizarr történet, az már biztos, talán pont romlottsága vezetett ahhoz, hogy elhittük. A honlap létezett ugyan (www.bonsaikitten.com) több állatvédő szervezet az ellen is tiltakozott, hogy eltüntessék, hiszen mindig akadhat olyan, akinek eszébe juthat kipróbálni ezt az abszurd ötletet, annak ellenére, hogy kivitelezhetetlennek tűnik.
Rand 1954-es otthoni számítógépe
Technikai blog lévén ezt semmiképp sem szerettük volna kihagyni. A kép számtalanszor járta már körbe a hálót. Elsőre semmi extra nincs benne, tudjuk anno nagy méretűek voltak a gépek, de olvassuk csak el a képleírást: „Ez a kép a Popular Mechanics című újság egy 1954-es számából származik, amikor is így képzelték el az otthoni számítógépet 50 év múlva. Az ábrázolt krandépen a kormánykerék a mai egérnek felel meg, a billentyűzet az írógépek billentyűzetére hasonlít." Laikusoknak még mindig nem volt ebben semmi hihetetlen, teljesen hihetőnek tűnt a dolog az oldalt megbújó Eisenhower korszakbéli férfialakjával teljessé vált a kép. Ez a hoax elég hatékonyan sikerült, és könnyen hihető, a kép azonban valójában egy tengeralattjáró belsejében készült a Smithsonian Intézetben, és a Fark.com képmanipulációs versenyére alakították át.
Utolsó kommentek