Azt mindenki tapasztalja, hogy a technika rohamosan fejődik. Ez egyértelműen a hasznukra válik ehhez kétség sem fér, de ahogyan mindennek ennek a fene nagy (és rettentő gyors) fejlődésnek is megvan a maga árny oldala. Mégpedig olyan betegségek, fóbiák jelentek meg, amikről ezelőtt 20-30 éve még senki sem tudott. Mára azonban sajnos ezek is megkeseríthetik életünket. Ebben a cikkben vegyük sorra mitől is kell "rettegnünk" kütyüink használata során, higgyétek el nem az elhízás lesz a legnagyobb bajotok ha sokat ültök a gép előtt...
Hízás
Összeszámoltad már mennyit ülsz egy nap a gép előtt? Észre sem veszed, hogy hosszú órákat üldögélsz a monitor előtt. Csak megnézem reggelente a facebookom, vagy ebéd közben az instagramom, nyugtatjuk magunkat. Pedig több van ebben, mint hinnéd, hiszen a falatozás közben, ahogy csekkolod az éppen aktuális történéseket, megzavarod a tested, mert az étkezés során szüneteket tartasz. Ilyenkor tested azt hiszi, hogy abbahagytad az étkezést és sokkal több étel kell neki ahhoz, hogy jóllakottnak érezzük magunkat, Mondani sem kell ez hamar plusz kilókkal jár. Arról nem is beszélve, hogy 2-3 óra játék, facebook helyett ugye mozoghatnánk is. Így már korán kialakulhat a mozgás szegény életmód, ami egyenes út az elhízás felé.
A telefonozás rákot okozhat
Manapság már el sem tudjuk képzelni életünket a mobiltelefonunk nélkül. Mindig mindenhol nálunk van és ha akad már egy szabad percünk már vesszük is elő nyomkodni. egy "10 éven át tartó, 13 ország lakosainak telefonálási szokásait és egészségi állapotát nyomon követő kutatás eredménye szerint már napi fél óra mobiltelefonálás is 40 százalékkal növeli az agyrák kialakulásának kockázatát!" Számos tanulmány foglalkozott a sokak szerint csak mítosznak tartott jelenséggel. "Az amerikai Enviromental Health Trust Lobby Group kutatói által végzett, a fent említett kutatástól független tanulmány eredménye, mely az agytumor kockázatát 65 százalékban állapítja meg a gyakori mobilhasználók körében." A mobiltelefonokat a kiütésektől a pajzsmirigy problémákig már sok mindenért tették felelőssé, bár az eredmények ellentmondóak. Mégis ne hagyjuk figyelmen kívül ezeket a tanulmányokat. Dr. Andrew Goldsworthy kísérletei során kimutatta, a mobilok által kibocsátott pulzáló sugárzás sejtkárosodást okozhat. Sőt már két óra mobilozás is elég, ahhoz, hogy meginduljon a az agysejtek elhalása! Mit tehet az ember a kockázat csökkentése érdekében? Pár egyszerű lépést például: mindenképpen használj headsetet és elalvás előtt tedd a mobilodat egy távolabbi polcra.
Nomofóbia
A rák és az elhízás nem új keletű dolog, na de most jön igazán csak a java. Elsőként nézzük a nomofóbiát. Elnevezése a „no mobil phobia” kifejezésből származik, és ebből már sejthető is, hogy milyen problémáról van szó. A nomofóbiások rettegnek, hogy elveszíthetik a mobiljukat, és esetleg készülék nélkül kell létezniük. Szorongást vált ki belőlük az is, ha az adott helyszínen nincs megfelelő térerő, illetve ha lemerül a telefonjuk akkumulátora. Legtöbben egy métert sem vagyunk hajlandó mobil nélkül megtenni, ha csak le kell ugrani a boltba, vagy csak kimegyünk a szobából mindenképpen telefonunkkal indulunk a legrövidebb távnak is. Ez még nem feltétlen fóbia, inkább erős ragaszkodás, de mindenképpen oda kell figyelni, mennyire függünk telefonunktól. Egy angol mobilszolgáltató által megkérdezett 1000 ember 66%-a tart attól, hogy elhagyhatja a mobilját, és anélkül kell boldogulnia. Úgy tűnik, a nőkre inkább jellemző a nomofóbia, hiszen a 70%-uk válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy retteg-e a mobilja elvesztésének gondolatától. Nem vicc de ha már súlyosak a tünetek akkor akár megoldást jelenthet a gyógyszeres kezelés vagy pszichológus segítségét is igényelhetjük, akik feltárják, azokat a negatív gondolatokat, amelyekkel a páciens a mobilkapcsolat elégtelenségekor küzd, és igyekeznek ezeket kezelni.
FOMO fóbia
Sokszor pillantasz rá Te is a facebookra ugye? Jaj csak megnézem nem-e írt valaki vagy éppen, csak ki milyen képet töltött fel! Jobb lesz ha kicsit visszaveszel ebből. "Lemaradnak valamiről, kimaradnak valamiből pszichológusok szerint tizen- és huszonévesek milliói rettegnek ettől, ezért állandó kommunikációs készültségben élnek" Tipikus XXI. századi fóbia a FOMO. A „fear of missing out”, vagyis a „félelem a kimaradástól” rövidítése. A kifejezést azokra használják, akik úgy érzik, állandó kommunikációs készültségben kell lenniük: rettegnek attól, hogy a közösségi oldalak nélkül lemaradnak valami fontos eseményről vagy hírről, ezért folyamatosan ellenőrzik a legfrissebb történéseket a laptopjukon, a tabletjükön vagy a telefonjukon. " A világ egyik legnevesebb reklámügynöksége, a JWT két évvel ezelőtti felmérése is hasonló képet fest a FOMO-sok táboráról: a kutatás szerint az Y generáció – vagyis az 1980 és a 2000 között születettek – tizenéves tagjainak 40, míg a felnőtt Y-ok 36 százaléka tapasztalja időnként a FOMO tüneteit, sőt időnként az idősebbeket is elkapja a félelem, hogy lemaradnak valami fontos dologról." Szóval ha nem bírod ki te sem egy percig sem, hogy ne csekkold a facet, akkor lehet nálad is a FOMO tünetei alakultak ki. Pár egyszerű lépéssel visszaszoríthatjuk kényszeres érzetünket, például az értesítések kikapcsolása, vagy lépjünk ki a megunt Facebook-csoportokból, de kitűnő megoldás lehet, ha leselejtezi az idegesítő/érdektelen/ismeretlen ismerősöket.
” Tinder finger” és mobiltelefon könyök
Az eddig felsoroltak igazi fizikai fájdalommal talán nem is jártak. Azonban a rengeteg mobilozás fájdalmat is okozhat. Gondolj csak bele volt már veled olyan, hogy megfájdul a könyököd, miközben az ágyban fekve chatelsz? Biztosan.. Ezt nevezik mobiltelefon könyöknek. Az orvosi nyelven könyök alagút szindrómaként ismert betegség zsibbadást, bizsergést és fájdalmat okoz az alkarban és a kézben, a singcsonti idegek összenyomódása következtében.
Másik igen elterjedt modern kori betegség a “Tinder finger” (Tinder ujj), ami azt jelenti, hogy valaki addig nyomkodja a telefonja képernyőjét, amíg ínhüvelygyulladást nem kap.
Utolsó kommentek